10 kwietnia 2019

Katyń…ocalić od zapomnienia     

Pod honorowym patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Prezydenta Olsztyna, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Polskiego Radia Olsztyn w poniedziałek, 8 kwietnia br. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się Wojewódzkie Obchody Pamięci o Bohaterach 1940 r. – 2019 r. 79. Rocznica Zbrodni Katyńskiej. Podczas uroczystości szkoły oraz inne placówki z naszego województwa, które w tym roku przystąpiły do ogólnopolskiego projektu „Katyń…ocalić od zapomnienia” otrzymały certyfikaty zaświadczające o przyjęciu przez nie obowiązku upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie Dębów Pamięci. Każde z drzew dedykowane jest jednemu Bohaterowi. Dęby zostały przekazane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie.

Obchody zorganizowali Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Olsztynie oraz Przedszkole Miejskie nr 37 w Olsztynie.

W tym roku upamiętnieni zostali:

1) Ppor. rez. Zbigniew Jan Kwiatkowski, s. Józefa – Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie,

2) St. post. PWŚl. Józef Bomba, s. Wawrzyńca – Szkoła Policealna  im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie,

3) Ppor. rez. Stanisław Zapolski-Downar, s. Bolesława – Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Jagiellończyka w Wilkasach,

4) Chor. Władysław  Bielecki, s. Szczepana – Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy,

5) D-ca komp. baonu KOP „Skałat” Kazimierz Zbigniew Domaradzki, s. Antoniego – Szkoła Podstawowa w Brzydowie

6) Kpt. rez. Tadeusz Domaradzki s. Antoniego – Szkoła Podstawowa w Brzydowie,

7) Kpt. w st. sp. Antoni Leon Domaradzki  s. Antoniego – Szkoła Podstawowa w Brzydowie,

8) Gen. dyw. Kazimierz Henryk Dzierżanowski – 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, 42 batalion lekkiej piechoty w Morągu,

9) Gen. dyw. Franciszek Daniel Paulik – 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, 43 batalion lekkiej piechoty w Braniewie,

10) Gen. bryg. Romuald Dąbrowski – 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, 45 batalion lekkiej piechoty w Olsztynie.