13 czerwca 2019

Życzenia Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty – ferie letnie

Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół,
Nauczyciele,
Rodzice i Uczniowie

Za parę dni zakończy się rok szkolny 2018/2019. Zbliża się czas odpoczynku od zajęć w szkole. Wakacje to czas zwiększonej aktywności naszych dzieci, a w związku z tym odpowiedzialności nas dorosłych za ich bezpieczeństwo.

Szanowni Państwo

Zwracam się do grona pedagogicznego szkół z apelem o przeprowadzenie rozmów z dziećmi i młodzieżą na temat zasad bezpiecznego spędzania czasu. Proszę uczulić dzieci i młodzież na niebezpieczeństwa, z jakimi mogą się zetknąć podczas zabaw na akwenach wodnych w górach, czy też w lasach. Apeluję o przeprowadzenie na ten temat zajęć, spotkań z przedstawicielami służb mundurowych, instytucji, których zakres działania odpowiada podejmowanej przed wakacjami tematyce.

Zachęcam do umieszczenia w miejscach widocznych w szkołach, placówkach oraz na stronach internetowych poradników nt. bezpiecznych wakacji i wykazu numerów telefonów, które mogą być przydatne rodzicom i opiekunom podczas letniego wypoczynku.

Przypominam również o nowym SMS-owym systemie ostrzegania przed nagłymi zagrożeniami: Alert RCB. Alerty RCB otrzymują, nie tylko dorośli, ale również dzieci. Dlatego warto z nimi porozmawiać, żeby wiedziały jak zareagować. Pomóc w tym może specjalnie przygotowany 30 sekundowa animacja – „Masz moc superbohatera”. Animacje dotyczące Alertu RCB można znaleźć na specjalnie dedykowanej stronie internetowej rcb.gov.pl. Są tam również scenariusze lekcji, infografiki prawidłowych zachować podczas zagrożeń, najważniejsze pytania i odpowiedzi, przykładowe zagrożenia oraz treści Alertów RCB, których można się spodziewać.

Gratuluję wszystkich Nauczycielom, Pedagogom, Wychowawcom osiągnięć dydaktycznych i wychowawczych uzyskanych w mijającym roku szkolnym. Jestem przekonany, że Państwa praca i troska o dobro dzieci zasługują na słowa najwyższego uznania.

Drodzy Rodzice i Uczniowie

Zachęcam rodziców do sprawdzania wiarygodności organizatorów wypoczynku, którym powierzyli swoje dzieci. Wykaz zarejestrowanych form wypoczynku znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.wypoczynek.men.gov.pl.

Uczniom gratuluję wyników w nauce, sukcesów w sporcie i dokonań w różnego rodzaju konkursach, olimpiadach. Gratuluję wam wiedzy i umiejętności, które zdobyliście w mijającym roku szkolnym.

Drodzy uczniowie odpoczywając, pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i innych osób, zachowajcie ostrożność podczas zabaw, uprawiania wszelkiego rodzaju dyscyplin sportowych, bądźcie zawsze widoczni na drodze używając elementów odblaskowych.

Wszystkim życzę udanych wakacji oraz dobrego wypoczynku.

Z wyrazami szacunku
Krzysztof Marek Nowacki
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty