3 września 2019

Konkursy „Kolejowe ABC”

Chcąc zwiększyć stopień zainteresowania tematyką bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego, Urząd Transportu Kolejowego organizuje w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” trzy nowe konkursy.

Celem wszystkich konkursów jest propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem podczas korzystania z transportu kolejowego i na terenach kolejowych, a także zachęcenie dzieci i młodzieży do czynnego zainteresowania tematyką bezpieczeństwa na obszarach kolejowych oraz rozwój ich kreatywności.

Kolejowe ABC – Z przygodą przez świat” to konkurs przeprowadzany w ramach aplikacji mobilnej, który będzie trwał od 1 września 2019 r. do 10 września 2019 r. W rywalizacji może brać udział dowolna liczba uczestników grających na rzecz danej klasy. Zwycięska drużyna wyjedzie na zieloną szkołę
w Beskidzie Żywieckim w terminie 30 września – 4 października 2019 r.

Kolejowe ABC – Podróżuj, zwiedzaj, odkrywaj” to drugi konkurs przeprowadzany w ramach aplikacji, który rozpocznie się 12 września 2019 r., a zakończy się 20 września 2019 r. Zwycięzcy odwiedzą Pojezierze Gnieźnieńskie w terminie 14–18 października 2019 r.

Konkurs plastyczny w ramach „Akcji Mural” to trzeci konkurs, który planowany jest do realizacji w roku szkolnym 2019/2020. Jest on skierowany do uczniów klas III-VI szkół podstawowych w całej Polsce. Prace konkursowe będzie można przesyłać od 1 października do 15 grudnia 2019 r. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej prezentującej zasady bezpieczeństwa na obszarach kolejowych z wykorzystaniem głównych elementów „Kampanii Kolejowe ABC”. Najlepsza praca zostanie wykonana przez profesjonalnych muralowców na ścianie budynku przy Placu Zawiszy w Warszawie jako wielkoformatowy mural. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpi w połowie czerwca 2020 r. Praca będzie ozdobą stolicy przez kolejne pół roku.

Nagrodą główną w konkursie w ramach „Akcji Mural” będzie również wyjazd zwycięskiego zespołu na zieloną szkołę oraz remont wybranych pomieszczeń szkolnych. Dodatkowo wyróżnionych zostanie
5 prac, za które zostaną przyznane nagrody w postaci budżetu na odmalowanie wybranego pomieszczenia w placówce szkolnej.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursów dostępne są na stronie internetowej www.kolejoweabc.pl