4 stycznia 2022

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów

Oba systemy totalitarne – nazizm i komunizm – odcisnęły swoje piętno także na historii Warmii i Mazur. My, mieszkańcy dzisiejszej Polski, mieszkańcy dzisiejszego regionu Warmii i Mazur, oddajmy hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych, bezbronnych mieszkańców tej ziemi – ofiar obu totalitaryzmów. To tu zostali oni brutalnie zamordowani, osadzeni w więzieniach czy obozach. Zmarli z głodu, z wycieńczenia przymusową pracą, z powodu chorób, tragicznych warunków przetrzymywania czy transportowania. Na tym terenie ginęli nie tylko obywatele Polski, ale także innych państw, robotnicy przymusowi czy jeńcy wojenni.

18 stycznia będziemy obchodzić po raz drugi Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. To okazja do uczczenia pamięci ofiar tragedii, do jakich doszło w regionie, spowodowanych przez oba totalitaryzmy w latach 1939-1956.

W związku z powyższym na zlecenie Radia Olsztyn przygotowany został film edukacyjny, stanowiący podsumowanie cyklu audycji emitowanych na antenie w ostatnich tygodniach pt. „Oba totalitaryzmy”. Udostępniony został pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=2_IQogjoP1s, na kanale YouTube RadioOlsztynTV oraz https://radioolsztyn.pl/dzien-pamieci-ofiar-obu-totalitaryzmow-na-warmii-i-mazurach-film/01611773