20 lutego 2018

Szkoła Podstawowa w Gronowie Górnym – 16 stycznia 2018 r.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki, prezes Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński oraz właściciel przedsiębiorstwa ALNEA Sp. z o.o. Krzysztof Kamiński. Cel główny projektu zakłada wsparcie uczniów w wyborze zawodu przez ich bezpośredni kontakt z rzeczywistym środowiskiem pracy, czyli udział w wycieczkach zawodoznawczych do zakładów pracy.

W ramach programu „Laboratorium” 16 stycznia br. gimnazjaliści z Publicznej Szkoły Podstawowej z Gronowa Górnego odwiedzili firmę ALNEA w Stawigudzie.

Na miejscu uczniowie mogli zapoznać się z profilem działalności firmy oraz dowiedzieć się co to jest linia produkcyjna oraz jakie zadania mogą na niej realizować roboty przemysłowe. Poznali również charakter pracy programistów, informatyków czy elektroników. Wizyta była jedną z kilkudziesięciu zaplanowanych w tym roku szkolnym w ramach „Laboratorium” wycieczek zawodoznawczych dla uczniów powiatów: olsztyńskiego, elbląskiego, kętrzyńskiego oraz ełckiego. Program realizowany jest przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Warmińsko – Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz firmę ALNEA przy współudziale pracodawców Warmii i Mazur.


W ramach programu ” Laboratorium” dnia 12.01.2018 r. uczniowie klasy III A gimnazjum odwiedzili zakład produkujący soki „Tymbark”. Już samo to, że uczniowie musieli ubrać się w odzież ochronną wzbudziło wiele emocji wśród młodzieży, mogli się poczuć jak pracownicy zakładu. Uczniowie mieli możliwość poznać cały proces produkcji saszetek z musem owocowym. Odwiedzili również laboratorium, magazyn, dział kontroli jakości oraz dział techniczny. Ostatnim elementem wycieczki był mini quiz polegający na rozpoznaniu smaku trzech produktów z grupy Tymbark. Uczniowie bez trudu wskazali smaki próbowanych soków. To była bardzo wartościowa lekcja zawodoznawcza.

Wyjazd mógł się odbyć dzięki wsparciu Pana Lecha Jana Nitkowskiego Burmistrza Barczewa.

Organizatorem wycieczki była Jolanta Jakończuk – doradca zawodowy, opiekun – Elżbieta Jankowska.

Ułatwienia dostępu