13 stycznia 2023

Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Lekcja on-line – „Okupacja niemiecka” oraz „Niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej Polsce”

 

Zapraszamy szkoły do wzięcia udziału w kolejnej lekcji on-line II edycji projektu edukacyjnego pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”, która odbędzie się 8 lutego 2023 r. (godz. 10.45-11.30).

 

Podobnie, jak na poprzednim spotkaniu, pracownicy olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej omówią dwa ważne tematy z zakresu historii II wojny światowej.

 

  1. Okupacja niemiecka

Doktor Krzysztof Kierski zaprezentuje stały element polityki Niemiec wobec Polaków, jakim był terror. Scharakteryzuje politykę eksterminacji i upokarzania Polaków, wskazując na aresztowania, zbiorowe egzekucje i prześladowania Kościoła katolickiego.

 

  1. Niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej Polsce

Historyk Mateusz Wojciechowski opowie o obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu, Chełmnie, Treblince, Sobiborze, Majdanku i Bełżcu, które Niemcy wybudowali na terenie okupowanej Polski. Dodatkowo przedstawi przykładowy plan dnia osadzonych oraz poruszy kwestię zbrodni dokonywanych przez Niemców na więźniach obozów koncentracyjnych. Epilog obejmie informacje o upamiętnieniu cierpienia i krzywd, jakich doświadczyli więźniowie obozów od III Rzeszy.

 

Link: Formularz zgłoszeniowy – przyjmowanie zgłoszeń zostało zakończone.

 

Ułatwienia dostępu