1 marca 2023

Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Lekcja on-line – „Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie” oraz „Marynarka Wojenna RP”

Zapraszamy szkoły do wzięcia udziału w kolejnej lekcji on-line II edycji projektu edukacyjnego pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”, która odbędzie się 7 marca 2023 r. (godz. 10.45-11.30).

Podobnie, jak na poprzednich spotkaniach, pracownicy olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej omówią dwa ważne tematy z zakresu historii II wojny światowej.

  1. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Dr Krzysztof Kierski, historyk Delegatury IPN w Olsztynie, omówi Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, w skład których wchodziły regularne formacje wojskowe stanowiące część Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, organizowanych od jesieni 1939 roku poza granicami kraju. Przedstawione zostanie Wojsko Polskie we Francji i Anglii, Pierwszy Korpus Polski i Drugi Korpus Polski.

  1. Marynarka Wojenna RP

Historyk Delegatury IPN w Olsztynie – Mateusz Wojciechowski, wprowadzi słuchaczy w zagadnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. oraz kwestię negocjacji nad dostępem do Morza Bałtyckiego podczas konferencji paryskiej w 1919 r. Następnie zostanie opisany proces formownia się marynarki wojennej w II Rzeczpospolitej oraz po przegranej kampanii wrześniowej na sojuszniczych terytoriach Francji i Wielkiej Brytanii. Referent przedstawi hierarchiczny podział stanowisk w strukturach marynarki wojennej RP. Istotną częścią wystąpienia będzie opowiedzenie o udziale polskich marynarzy w ważnych starciach II wojny światowej (bitwie o Narwik wiosną 1940 r., bitwie o Atlantyk) ze szczególnym uwzględnieniem walki z niemieckim pancernikiem Bismarck wiosną 1941 r. oraz lądowaniu w Normandii wiosną 1944 r. W zakończeniu prelegent  opowie o ostatnich tygodniach istnienia polskiej marynarki wojennej oraz przejęciu nad nią władzy przez Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej.

Formularz zgłoszeniowy (wygasa 06.03.2023r. g. 12.00).