14 marca 2023

II edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz.
Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Archiwa Państwowe zapraszają uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w drugiej edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny. To inicjatywa skierowana do wszystkich uczniów, którzy lubią słuchać historii rodzinnych, oglądać stare fotografie i rozmawiać o przeszłości, a zasłyszane opowieści przedstawiać w kreatywny sposób.

 

Zadanie konkursowe polega na  wykonaniu drzewa genealogicznego dowolną techniką i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi, kwerendy w archiwum rodzinnym oraz archiwach państwowych. Uczeń powinien przygotować projekt pod opieką nauczyciela uczącego w jego szkole oraz po konsultacji z archiwistami archiwów państwowych.

 

Podobnie jak w przypadku ubiegłorocznej edycji konkursu, ocena i wybór najlepszych projektów edukacyjnych odbędzie się dwuetapowo: na poziomie wojewódzkim i centralnym. Przyjmowanie prac konkursowych będzie odbywało się do 4 maja 2023 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej konkursu https://archiwarodzinne.gov.pl  Na stronie tej zostały również opublikowane szczegółowe informacje, materiały (m.in. „Poradnik Młodego Genealoga”) oraz regulamin konkursu.

 

Plakat z napisami konkurs genealogiczny i bez korzeni nie zakwitniesz oraz moja wielka i mała ojczyzna; loga archiwa państwowe, ministerstwo edukacji i nauki
Palat promujący konkurs genealogiczny (2 edycja)