16 marca 2023

Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Lekcja on-line – „Armia Andersa” oraz „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”

 

Zapraszamy szkoły do wzięcia udziału w kolejnej lekcji on-line II edycji projektu edukacyjnego pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”, która odbędzie się 22 marca 2023 r. (godz. 10.45-11.30).

 

Podobnie, jak na poprzednim spotkaniu, pracownicy olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej omówią dwa ważne tematy z zakresu historii II wojny światowej.

  1. Armia Andersa

Doktor Krzysztof Kierski omówi tworzenie się Armii Andersa, jej szlak bojowy i udział w bitwach na frontach II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem walk na Półwyspie Apenińskim.

 

  1. Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej

Dawid Zagził, historyk Delegatury IPN w Olsztynie opowie o postawie osób, które niejednokrotnie z narażeniem życia własnego – a często również swoich najbliższych – decydowały się na pomoc Żydom skazanym na zagładę. Wśród uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata znaleźli się m.in.: Henryk Sławik, siostra Matylda Getter, ks. Henryk Godlewski, Zofia Kossak-Szczucka oraz Antonina i Jan Żabińscy. Formy udzielanej przez nich pomocy były różne; każda z nich jednak dawała szansę na przetrwanie w tragicznych latach II wojny światowej.

 

Link: Formularz zgłoszeniowy (wygasa 21.03.2023r., g. 12.00)