12 kwietnia 2023

O lekcji on-line – „Bitwa pod Monte Cassino” oraz „1 Dywizja Pancerna gen. bryg. Stanisława Maczka”

5 kwietnia miało miejsce kolejne spotkanie zrealizowane w ramach II edycji projektu edukacyjnego Przez historię z „Niezwyciężonymi”.

Dr Krzysztof Kierski podczas wykładu
Dr Krzysztof Kierski

Dr Krzysztof Kierski, historyk Delegatury IPN w Olsztynie, zarysował okoliczności, w których doszło do bitwy pod Monte Cassino. Operacja ta stała się symbolem heroizmu polskiego żołnierza, jego wytrwałości w drodze do wolnej i niepodległej Polski. Prób zdobycia Monte Cassino, podejmowanych przez różne alianckie formacje, było wiele. To jednak Polakom, przy dużej z ich strony ofierze krwi, udało się 18 maja 1944 r. zdobyć klasztorne wzgórze, zaciekle bronione przez niemieckich żołnierzy. Zajęcie Monte Cassino przez żołnierzy II Korpusu spowodowało wyłom w niemieckiej Linii Gustawa. Dzięki temu droga na Rzym została otwarta.

Michał Ostapiuk podczas wykładu
Michał Ostapiuk

Michał Ostapiuk, historyk Delegatury IPN w Olsztynie przedstawił dzieje 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Formacja ta należała do najlepszych jednostek alianckich w okresie II wojny światowej. Podkomendni Maczka walczyli z Niemcami od września 1939 r. (jako 10. Brygada Pancerno-Motorowa) aż do maja 1945 r. Największe sukcesy 1. Dywizja odniosła w 1944 r. we Francji, gdzie potykała się z elitarnymi formacjami Waffen-SS. Ważnym wydarzeniem w jej zmaganiach z Niemcami było wyzwolenie stolicy Brabancji – Bredy. Swój szlak bojowy żołnierze Maczka zakończyli zajmując bazę marynarki niemieckiej Wilhelmshaven.

Zapraszamy szkoły do wzięcia udziału w kolejnej lekcji on-line II edycji projektu edukacyjnego pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”, która odbędzie się 18 kwietnia 2023 r. (godz. 10.45-11.30).

Ułatwienia dostępu