13 kwietnia 2023

Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Lekcja on-line – „Polacy w Bitwie o Anglię” oraz „Powstanie w getcie warszawskim”

Zapraszamy szkoły do wzięcia udziału w kolejnej lekcji on-line II edycji projektu edukacyjnego pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”, która odbędzie się 18 kwietnia 2023 r. (godz. 10.45-11.30).

Podobnie, jak na poprzednich spotkaniach, pracownicy olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej omówią dwa ważne tematy z zakresu historii II wojny światowej.

  1. Polacy w Bitwie o Anglię

Udział Polaków w bitwie o Anglię stał się symbolem wydarzeń z letnich i jesiennych miesięcy 1940 r. Pamiętać jednak trzeba, że Polskie Siły Powietrzne w Wielkiej Brytanii nie ograniczały się wyłącznie do legendarnego Dywizjonu 303. Kilkanaście dywizjonów bojowych, szkoły lotnicze i tysiące zaangażowanych ludzi – oni wszyscy stali za sukcesem powietrznych zmagań z niemieckim lotnictwem. Temat ten rozwinie Dawid Zagził, historyk Delegatury IPN w Olsztynie.

U góry napis – Przez historię z „Niezwyciężonymi”. W części centralnej ilustracji dwa samoloty w powietrzu. Jeden z nich strzela ogniem ciągłym ze swoich dwóch działek pokładowych. Niżej napis - Dawid Zagził: Polacy w Bitwie o Anglię.
Dawid Zagził, Polacy w Bitwie o Anglię

 

  1. Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r., a jego skala była dla niemieckich sił policyjnych sporym zaskoczeniem. Niemcy przewidywali, że zlikwidowanie resztek warszawskiego getta, w którym pozostało kilkadziesiąt tysięcy Żydów, będzie przebiegało spokojnie. Gdy policjanci i SS-mani ruszyli, aby dokończyć dzieła zniszczenia, w ich kierunku padły strzały, oddawane przez zdeterminowanych żydowskich bojowników – tym samym Żydzi rozpoczęli bój o godną śmierć. O powstaniu opowie Michał Ostapiuk, historyk Delegatury IPN Olsztyn.

U góry napis – Przez historię z „Niezwyciężonymi”. W części centralnej ilustracji fasada synagogi w ogniu. W płomieniach można dostrzec dwa pięcioramienne świeczniki. Niżej napis - Michał Ostapiuk: Powstanie w getcie żydowskim.
Michał Ostapiuk, Powstanie w getcie żydowskim

 

Link: Formularz zgłoszeniowy (wygasa 17.04.2023r. o godzinie 12.00).

Ułatwienia dostępu