10 kwietnia 2018

Uroczystości w Katyniu i Smoleńsku

Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski 7 kwietnia 2018 r. uczestniczył w uroczystościach religijno-patriotycznych na cmentarzu polskich oficerów w Katyniu i Smoleńsku. Wyjazd połączony był z dwiema rocznicami: Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofą smoleńską, w której 10 kwietnia 2010 r. zginęła delegacja państwowa z Prezydentem Lechem Kaczyńskim. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Prostkach, harcerze i kapłani. Młodzież montażem słowno-muzycznym upamiętniła polskich oficerów zamordowanych w lasku katyńskim.

Wicekurator Wojciech Cybulski powiedział do zebranych, że nauka historii jest bardzo ważna, a wiedza jest podstawą patriotyzmu. Dodał także, że takie uroczystości jak dzisiejsza, umożliwiają zgłębianie żywej historii oraz pokazują, że patriotyzm jest wartością aktualną i bliską młodemu człowiekowi.

Uczestnicy obchodów złożyli wieńce, zapalili znicze i wspólną modlitwą uczcili pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz tragedii smoleńskiej. Była to piękna lekcja historii, wychowania i patriotyzmu.

Ułatwienia dostępu