10 kwietnia 2018

Soldau. Miasto na pograniczu śmierci

„Soldau. Miasto na pograniczu śmierci” to tytuł film dokumentalnego, który został zaprezentowany z inicjatywy Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego na specjalnym pokazie zorganizowanym 5 kwietnia br. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Odbiorcami projekcji byli uczniowie olsztyńskich szkół ponadpodstawowych. Autorem filmu jest Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” w Działdowie.

W Działdowie (niem. Soldau) w latach 1939-1945 istniał niemiecki obóz koncentracyjny. Przeszło przez jego bramę ok. 30 tys. osób, a około 15 tys. znalazło tu śmierć. Działdowski obóz stanowił również dla wielu więźniów etap pośredni. Po pobycie w Działdowie niektórych więźniów wywożono dalej do obozów – miejsca przeznaczenia: Stutthofu, Treblinki, Majdanka, III Fortu Pomiechówek, Oświęcimia, Groß-Rosen, Ravensbrücka, Mauthausen-Gusen, Dachau, VII Fort w Poznaniu i więzienia w Toruniu.

Inicjatywa stworzenia filmu dokumentalnego, jak mówią przedstawiciele Stowarzyszenia, ma przyczyniać się do popularyzacji historii związanej z niemieckim obozem Soldau. Film ocala pamięć o wszystkich jego ofiarach oraz zwiększa wrażliwość społeczną na potrzebę upamiętnienia tego miejsca.

Ułatwienia dostępu