29 listopada 2018

Warsztaty medialne dla młodzieży                                               

„Nowe Widnokręgi – zrozumieć media” to warsztaty medialne dla młodzieży, które odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie 20 listopada 2018 roku. Przeprowadzili je wykładowcy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy TV Trwam i Radia Maryja. Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z podstawowymi terminami i komunikatami medialnymi, nabycie umiejętności rozróżniania rzetelnego przekazu medialnego oraz kształtowanie postawy świadomego i odpowiedzialnego poruszania się w świecie mediów. Podczas szkolenia uczniowie poznali różnice pomiędzy informacją, opinią, perswazją oraz manipulacją.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie z kilku szkół naszego województwa (ok. 400 uczniów). Uczestnicy mogli zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem radiowo-telewizyjnym, a także wejść do wozu transmisyjnego. Część uczniów miała okazję wcielić się w role prezenterów, reporterów, wizażystów, prowadzących kampanie wyborcze i reklamowe. W czasie aktywnych przerw odbywały się sesje zdjęciowe, były przeprowadzane quizy.

Grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Obrońców Westerplatte w Mrągowie współpracowała z prowadzącymi warsztaty, wcielając się w role dziennikarzy i reporterów. Wypracowane przez tę grupę przekazy: telewizyjny, radiowy i prasowy, stanowiły podsumowanie warsztatów.

Na uwagę zasługuje profesjonalizm i wysoka kultura osób prowadzących warsztaty oraz ogromne zaangażowanie młodzieży w pracę dziennikarską.

Warsztaty w Olsztynie: wsksim.edu.pl

Ułatwienia dostępu