23 kwietnia 2018

XV Liceum Ogólnokształcące Specjalne w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie – 7 lutego 2018 r., 5 i 14 marca 2018 r., 13 kwietnia 2018 r.

XV Liceum Ogólnokształcące Specjalne w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie

 W roku szkolnym 2017/2018 młodzież klas drugich i trzecich gimnazjalnych XV Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego przystąpiła do II edycji Programu Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu „LABORATORIUM”. Program realizowany jest przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Warmińsko – Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz firmę ALNEA Sp. z o.o., przy współudziale pracodawców Warmii i Mazur. Włączenie do programu uczniów z niepełnosprawnością intelektualną podnosi poczucie ich własnej wartości, utożsamia z autonomią, samodzielnością i szeroko rozumianą dorosłością wynikającą z potrzeby samostanowienia. Jest źródłem pozytywnej samooceny i ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania społecznego. Do tej pory uczniowie uczestniczyli w dwóch wycieczkach edukacyjno – zawodoznawczych: Polskie Radio Olsztyn i Olsztyńskie Zakłady Graficzne S.A.

Wycieczka do Radia Olsztyn

W dniach 7 lutego i 13 kwietnia 2018 r. uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum odwiedzili Polskie Radio Olsztyn. Podczas wycieczki młodzież poznała działy związane z realizacją różnych programów radiowych. Uczniowie zwiedzili studia emisyjne, stanowiska reporterskie, obejrzeli sprzęt niezbędny do nagrywania audycji oraz dowiedzieli się o profesjonalnym studiu nagrań tzw. PROStudio, gdzie artyści nagrywają swoje płyty. Poznali dziennikarzy radiowych, których na co dzień mogą usłyszeć w odbiornikach. Zapoznali się z pracą realizatora dźwięku i technika radiowego. Mogli obserwować tworzenie audycji na żywo. Wizyta w Radio Olsztyn wywarła na nich ogromne wrażenie i zainteresowanie. Uczniowie podziękowali Pani Aleksandrze Stańco-Kozłowskiej z Działu Reklamy i Promocji za profesjonalne zaprezentowanie pracy w Radio Olsztyn.

Wycieczka do Olsztyńskich Zakładów Graficznych S.A

W dniach 5 i 14 marca 2018 r. uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum odwiedzili Olsztyńskie Zakłady Graficzne S.A , które należą do największych i najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku poligraficznym, nie tylko w Polsce, ale również na rynkach zagranicznych.

Podczas wycieczki uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy drukarni na poszczególnych działach. Mieli okazję zobaczyć proces produkcji książki, obejrzeli maszyny i komputery wykorzystywane do drukowania, poznali pracowników drukarni. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że ilustracja w gazecie bądź książce to nic innego jak miliony malutkich „pikseli”, które widoczne są dopiero pod lupą. Produktami OZGrafu są książki, albumy, wydawnictwa encyklopedyczne, podręczniki szkolne, foldery reklamowe, plakaty i kalendarze.

Uczniowie podziękowali Pani Irenie Subocz, która oprowadziła po pomieszczeniach drukarni i bardzo interesująco opowiedziała o procesie powstawania książki oraz Pani Wandzie Kućko za możliwość zorganizowania wycieczki na terenie drukarni.

Ułatwienia dostępu