25 kwietnia 2023

O lekcji on-line – „Polacy w Bitwie o Anglię” oraz „Powstanie w getcie warszawskim”

18 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie zrealizowane w ramach II edycji projektu edukacyjnego Przez historię z „Niezwyciężonymi”.

W tle grupa polskich lotników. W dolnej części napis: POLACY W BITWIE O ANGLIĘ. My nie błagamy o wolność. My o nią walczymy. W dolnym prawym rogu sylwetka prelegenta, Dawida Zagziła.
Dawid Zagził – „Polacy w Bitwie o Anglię”

Dawid Zagził, historyk Delegatury IPN w Olsztynie, mówił o udziale Polaków w bitwie o Anglię. Jak zaznaczył prelegent, już podczas kampanii francuskiej, nasi żołnierze walczyli z Niemcami wspólnie z innymi aliantami. Umiejętności Polaków, przede wszystkim lotników, w pełni mogły być jednak docenione dopiero w okresie zasadniczych starć o panowanie nad angielskim niebem podczas letnich i jesiennych miesięcy 1940 r. Wkład Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii nie ograniczał się tylko do legendarnego Dywizjonu 303. Funkcjonowało kilkanaście dywizjonów bojowych, szkoły lotnicze i zaplecze logistyczne. Polscy lotnicy walczyli też w dywizjonach brytyjskich.

W centrum zdjęcie ze sceną z warszawskiego getta. W górnym prawym rogu sylwetka prelegenta, Michała Ostapiuka.
Michał Ostapiuk – „Powstanie w getcie warszawskim

Michał Ostapiuk, historyk Delegatury IPN w Olsztynie przybliżył słuchaczom powstanie w warszawskim getcie. Tytułem wstępu przedstawił zarysy polityki niemieckiej wobec polskich Żydów. Zwrócił uwagę, że wielu Żydów nie spodziewało się takiej skali eksterminacji jaka spotkała ich ze strony III Rzeszy. Historyk przeszedł następnie do omówienia funkcjonowania warszawskiego getta i warunków, w jakich bytowała tam ludność żydowska. W momencie, kiedy Niemcy przystąpili do likwidacji getta 19 kwietnia 1943 r., wybuchło w nim powstanie. Jego skala była dla niemieckich sił policyjnych dużym zaskoczeniem. Niemcy przewidywali, że zlikwidowanie resztek warszawskiego getta, w którym pozostało kilkadziesiąt tysięcy Żydów, będzie przebiegało spokojnie. Napotkali zdecydowany opór. Żydzi rozpoczęli bój o godną śmierć.

Ułatwienia dostępu