4 stycznia 2024

Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Lekcja on-line: Czerwiec 1956. Październik 1956

Szanowni Państwo

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, we współpracy z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, zaprasza na kolejną lekcję on-line w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”.

Prowadzący zajęcia 9 stycznia br. (godz. 10.45-11.30) skupią się na dwóch tematach:

  1. Czerwiec 1956

Tematem spotkania będą wydarzenia Czerwca ’56, a więc pierwszego masowego protestu Polaków po zakończeniu II wojny światowej i zaprowadzeniu nad Wisłą rządów komunistycznych. Omówione zostaną m.in. przyczyny wystąpień poznańskich, jak też ich  znaczenie w kształtowaniu świadomości społecznej Polski „ludowej. Krwawo stłumione protesty stanowiły bowiem pierwsze, otwarte starcie uciśnionego społeczeństwa z narzuconym mu systemem, z jego ideologią i terrorem. O sprawach tych będzie mówił Dawid Zagził z olsztyńskiej Delegatury IPN.

  1. Październik 1956

Dr Krzysztof Kierski z olsztyńskiej Delegatury IPN omówi wydarzenia październikowe z 1956 roku, które były zwieńczeniem trwającej od końca 1954 roku odwilży politycznej i społecznej. Podczas spotkania wskazane zostaną przyczyny, przebieg i skutki tych wydarzeń, ich kontekst krajowy i międzynarodowy. Co prawda po okresie entuzjazmu i rozbudzonych nadziei wkrótce nastał czas stagnacji, to jednak „polski październik” był dla następnych pokoleń dowodem na to, że w sprzyjających okolicznościach naród może się przebudzić i sięgnąć po pełną niepodległość.

Informacje o kolejnych spotkaniach będą sukcesywnie ogłaszane na stronie Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Prosimy dyrektorów szkół, nauczycieli oraz wszystkich chętnych o wcześniejszą rejestrację poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej. Termin rejestracji w przypadku najbliższej lekcji – do 8 stycznia 2024 r. Link do spotkania wysyłany jest przez system na około 24h przed wydarzeniem.

UWAGA!

Należy sprawdzić czy wpisany adres e-mail jest poprawny, ponieważ zgłoszenie z błędnymi danymi może uniemożliwić Państwa udział w spotkaniu.

Ułatwienia dostępu