7 listopada 2023

Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Lekcja on-line: Obława Augustowska. Żołnierze wyklęci

Szanowni Państwo

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, we współpracy z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, zaprasza na kolejną lekcję on-line w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”.

Prowadzący zajęcia 14 listopada br. (godz. 10.45-11.30) skupią się na dwóch tematach:

  1. Obława Augustowska


    Pierwszym tematem spotkania będzie Obława Augustowska – najtragiczniejsza pod względem ofiar i skali działań akcja sowieckiego NKWD oraz Ludowego Wojska Polskiego i Urzędu Bezpieczeństwa w Polsce. Celem tej operacji było rozbicie oddziałów partyzanckich walczących w Puszczy Augustowskiej i na pobliskich terenach. Znaczna część aresztowanych została zamordowana w niewyjaśnionych okolicznościach, stąd też zbrodnia ta nazywana jest niekiedy „Małym Katyniem”. O wydarzeniach tych opowie Dawid Zagził z olsztyńskiej Delegatury IPN.

  2. Żołnierze wyklęci


    W przypadku drugiego zagadnienia, tematem przewodnim będzie kwestia żołnierzy wyklętych oraz ich walka z nową, komunistyczną władzą. Prelegent przedstawi genezę rozpoczęcia działań żołnierzy niezłomnych. Skupi się przy tym na najważniejszych postaciach i wydarzeniach z historii polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, ze szczególnym naciskiem na działalność V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Problemy te przedstawi Wojciech Kosiewicz z olsztyńskiej Delegatury IPN.

Informacje o kolejnych spotkaniach będą sukcesywnie ogłaszane na stronie Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Prosimy dyrektorów szkół, nauczycieli oraz wszystkich chętnych o wcześniejszą rejestrację poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej. Termin rejestracji w przypadku najbliższej lekcji – do 13 listopada 2023 r. Link do spotkania wysyłany jest w dniu poprzedzającym spotkanie.

[Formularz zgłoszeniowy] Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Lekcja on-line: Obława Augustowska. Żołnierze wyklęci – Kuratorium Oświaty w Olsztynie (ko.olsztyn.pl)

Ułatwienia dostępu