9 kwietnia 2024

Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Lekcja on-line: Stan wojenny 1981-1983. Upadek komunizmu w Polsce

Szanowni Państwo

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, we współpracy z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, zaprasza na ostatnią lekcję on-line w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”.

Prowadzący zajęcia 16 kwietnia br. (godz. 10.45-11.30) skupią się na dwóch tematach:

  1. Stan wojenny 1981-1983

Wobec rosnącej w siłę opozycji demokratycznej, na czele z NSZZ „Solidarność”, władze komunistyczne – pod naciskiem „bratniego” Związku Sowieckiego – zdecydowały się podjąć ostateczne, drastyczne działania pod postacią wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r. Tego niedzielnego poranka, wskutek wypowiedzianych słów przez generała Wojciecha Jaruzelskiego w polskim radiu oraz telewizji, Polacy zostali postawieni przed faktem dokonanym, jakim było zbrojne przejęcie władzy przez dowództwo Sił Zbrojnych PRL. Jak wyglądała geneza podjęcia tej decyzji? Czym była WRON i jakimi metodami rozprawiała się ze zdelegalizowaną opozycją bądź demonstracjami? Jak żyło się Polakom pod rządami junty wojskowej? Na te oraz inne pytania odpowiedzi udzieli Bartłomiej Zaremba z olsztyńskiej Delegatury IPN.

  1. Upadek komunizmu w Polsce

Są takie daty, które przechodzą do historii… „4 czerwca 89 roku skończył się w Polsce komunizm” – te symboliczne słowa w pamiętnym roku na antenie telewizyjnej padły z ust aktorki Joanny Szczepkowskiej. Wspomnianego dnia miała miejsce pierwsza tura wyborów do tzw. Sejmu kontraktowego, którą wygrała „Solidarność”. Zapraszamy na lekcję o upadku komunizmu. Jak do niego doszło i czy jako społeczeństwo należycie wykorzystaliśmy szansę, jaką dała nam historia? Do tych trudnych zagadnień odniesie się Wojciech Kosiewicz z olsztyńskiej Delegatury IPN.

Prosimy dyrektorów szkół, nauczycieli oraz wszystkich chętnych o wcześniejszą rejestrację poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej. Termin rejestracji w przypadku najbliższej lekcji – do 15 kwietnia 2024 r. (godz. 10.00) Link do spotkania wysyłany jest automatycznie przez system na około 24h przed rozpoczęciem lekcji.

UWAGA!

Należy sprawdzić czy wpisany adres e-mail jest poprawny, ponieważ zgłoszenie z błędnymi danymi może uniemożliwić Państwa udział w spotkaniu.

Ułatwienia dostępu