6 lutego 2024

Przez historię z „Niezwyciężonymi”. Lekcja on-line: Milenium Chrztu Polski a Tysiąclecie Państwa Polskiego. Marzec 1968

Szanowni Państwo

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, we współpracy z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, zaprasza na kolejną lekcję on-line w ramach III edycji projektu edukacyjnego pt. Przez historię z „Niezwyciężonymi”.

 

Prowadzący zajęcia 13 lutego br. (godz. 10.45-11.30) skupią się na dwóch tematach:

  1. Milenium Chrztu Polski a Tysiąclecie Państwa Polskiego

Spotkanie rozpocznie się od wystąpienia Wojciecha Kosiewicza z olsztyńskiej Delegatury IPN. Rok 1966 w historii Polski nie mógł przejść bez echa. Kościół katolicki świętował wówczas Milenium Chrztu Polski, natomiast władze państwowe zorganizowały konkurencyjne uroczystości Tysiąclecia Państwa Polskiego. Swego rodzaju preludium do milenium stanowiły śluby jasnogórskie odczytane w 1956 roku. Z kolei dla władz państwowych oficjalny program uroczystości rozpoczął się w 1960 roku, kiedy to świętowano 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Wymiernym osiągnięciem komunistycznego państwa było wybudowanie w ciągu kilku lat ponad tysiąca szkół-pomników. Wspólną cechą milenijnych programów Kościoła oraz władz państwowych była jednak prowadzona na wielu płaszczyznach „walka o człowieka”.

  1. Marzec 1968

Drugim tematem spotkania będą tzw. „wydarzenia marcowe” z 1968 r. Opowie o nich Karolina Retkowicz z olsztyńskiej Delegatury IPN. Marzec ‘68 to zagadnienie wielowątkowe, które obserwować można z wielu perspektyw. Podczas zajęć prelegentka omówi szereg wydarzeń z 1968 r., które wpłynęły na dalszy rozwój sytuacji w Polsce. Najważniejsze kwestie to m.in.: „Dziady”, kampania antysemicka, a także najbardziej istotne protesty studenckie.

Jedną z konsekwencji Marca było większe podporządkowanie władzom uczelni wyższych, co w konsekwencji doprowadziło do usunięcia „niewygodnych” pracowników naukowych.

 

Informacje o kolejnych spotkaniach będą sukcesywnie ogłaszane na stronie Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Prosimy dyrektorów szkół, nauczycieli oraz wszystkich chętnych o wcześniejszą rejestrację poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej. Termin rejestracji w przypadku najbliższej lekcji – do 12 lutego 2024 r. Link do spotkania wysyłany jest automatycznie na około 24h przed wydarzeniem.

UWAGA!

Należy sprawdzić czy wpisany adres e-mail jest poprawny, ponieważ zgłoszenie z błędnymi danymi może uniemożliwić Państwa udział w spotkaniu.

Ułatwienia dostępu